Pieniny – 5 miejsc i atrakcji, jakie warto zobaczyć jesienią i zimą

Jesień i zima to czas, gdy wiele osób docenia piękno polskich gór oraz górskich miejscowości wypoczynkowych. Bez wątpienia do prawdziwych perełek pod tym względem można zaliczyć Szczawnicę oraz Pieniny.

Nie brakuje tu atrakcji turystycznych, w tym zabytków oraz wspaniałych miejsc, które trzeba zobaczyć, spędzając tu urlop jesienią lub zimą. Podpowiadamy więc, co i dlaczego warto zwiedzić, będąc w Pieninach zimą… i nie tylko.

Trzy korony

Tego miejsca chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Trzy Korony i trasa prowadząca na nie przez Sokolicę to już symboliczne miejsce tego regionu. Na skalną koronę składa się pięć turni szczytowych, które tworzą bardzo charakterystyczny krajobraz.

Na najwyższej z nich – Okrąglicy (983 metry wysokości) – znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać niezwykłą panoramę Pienin. Jesienią, skąpana w kolorowej feerii barw, daje wspaniałe widowisko. Zimą, pokryta śniegiem, prezentuje się dostojnie, wręcz nadzwyczajnie.

Wybierając się na Trzy Korony, nie pomiń Wąwozu Szopczańskiego, tworzonego przez wysokie, białe skały, które wspaniale prezentują się w jesiennym słońcu. Ale to niejedyny wąwóz, który trzeba tu zobaczyć.

Trzy korony

Wąwóz Homole

Nie bez przesady można powiedzieć, że Wąwóz Homole to najpiękniejszy kanion w Polsce. To jeden z rezerwatów przyrody na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Jest bardzo głęboki i ma strome ściany o wysokości nawet do 120 metrów.

Turyści mogą tu spacerować trasą wzdłuż potoku Kamionka, który tworzy wspaniałe, wodne kaskady. Dalej droga prowadzi przez miejsce o ciekawej historii – Dubantowską Dolinkę, w której znajdują się tak zwane „Kamienne Księgi”. To fragmenty płaskich skał ułożonych w formie otwartej księgi.

Wąwóz Homole wygląda majestatycznie o każdej porze roku, ale szczególnie warto go zobaczyć jesienią oraz zimą. To  czas, gdy przybywa tu mniej turystów i łatwiej o swobodne zwiedzanie i zrobienie pamiątkowych zdjęć.

Droga Pienińska

Mówiąc o atrakcjach turystycznych w Pieninach, nie można nie wspomnieć o słynnej Drodze Pienińskiej, nazywanej też Przełomem Pienińskim. To miejsce, od którego w ogóle warto rozpocząć zwiedzanie Pienin.

Trasa liczy około 9 kilometrów i można ją pokonać pieszo w jakieś 2,5 godziny, ewentualnie na rowerze, który można wypożyczyć. Droga prowadzi wzdłuż rzeki Dunajec, od Przystani Wodnej w Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru, znajdującego się już po stronie słowackiej.

Z Drogi Pienińskiej można podziwiać wspaniałe widoki. Widać  z niej między innymi górę Sokolicę, jeden z najpopularniejszych szczytów w Pieninach.

Z kolei w sezonie flisackim, który trwa od kwietnia do końca października, można obserwować spływające rzeką tratwy. Spacer tą trasą to świetny pomysł na spędzenie czasu z drugą połówką, całą rodziną lub w samotności, napawając się widokami.

Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie jest sztucznym zbiornikiem zaporowym na Dunajcu, powstałym w 1979 roku. Stworzono go przez zbudowanie w Niedzicy zapory pomiędzy Pieninami Spiskimi a Właściwymi. Jest długie na 9 kilometrów i szerokie średnio na 1,3 kilometra.

Jezioro Czorsztyńskie ma przede wszystkim stanowić ochronę przeciwpowodziową dla Doliny Dunajca, ale przy okazji stało się popularną atrakcją turystyczną.

Rejs po Jeziorze Czorsztyńskim to wspaniała okazja do tego, aby z nieco innej strony zobaczyć wiele zabytków tych okolic, między innymi zamki w Czorsztynie i Niedzicy, Zaporę Wodną w Niedzicy lub rezerwat Zielone Skałki. Na jeziorze można także wędkować lub nurkować.

Można też wybrać się na spacer po koronie Zapory Wodnej w Niedzicy. Ma ona długość 404 metry i prawie 60 metrów wysokości. To właśnie z niej najpiękniej prezentuje się zamek w Niedzicy. Można też zobaczyć namalowany na niej obraz 3D o tytule „Moc Żywiołów”.

Jesienią i zimą nad jeziorem piętrzą się kolorowe lub ośnieżone Tatry, co daje wspaniałe wrażenia widokowe.

Pieniny zimą

Pieniński Park Narodowy

Pieniny to miejsce, w którym w roku 1932 powołano do życia najstarszy w Polsce Park Narodowy. Choć Pieniny same w sobie nie zajmują zbyt wiele powierzchni, to jednak zróżnicowany mikroklimat i urozmaicona rzeźba terenu sprawiły, że znalazło się tu wiele okazów roślin i zwierząt.

Występuje tu jakieś 1100 gatunków roślin naczyniowych i aż połowa znanych w Polsce gatunków zwierząt. Na przykład tylko w Pieninach można spotkać słynnego motyla niepylaka apollo.

Na terenie parku znajduje się wiele rezerwatów chroniących przyrodę:

  • Rezerwat Przyrody Biała Woda;
  • Rezerwat Przyrody Wąwóz Homole;
  • Rezerwat Przyrody Przełom Białki pod Krempachami;
  • Rezerwat Przyrody Wysokie Skałki;
  • Rezerwat Przyrody Zaskalskie-Bodnarówka.

Pieniński Park Narodowy to prawdziwa oaza dla wielu gatunków roślin i zwierząt, którą mogą odwiedzić turyści. Warto więc z tego skorzystać, będąc w okolicy.

Planując krótki urlop jesienią lub zimą, odwiedź Pieniny. Z pewnością nie będziesz żałował tej decyzji. A szukając wygodnego noclegu w dobrej lokalizacji i atrakcyjnej cenie, sprawdź ofertę naszego pensjonatu CZARDA w Szczawnicy.