Miejscowości wokół Pienin — jakie warto odwiedzić?

Pienin to region niezliczonych atrakcji i miejscowości, które przyciągają miłośników gór, przyrody oraz aktywnego wypoczynku. Urokliwe uzdrowiska, historyczne zamki, malownicze trasy turystyczne i szlaki wodne, które można pokonać kajakiem lub tratwą — te tereny to prawdziwy raj dla miłośników przygód. 

Przekonaj się, dlaczego warto zaplanować weekend lub cały urlop w Pieninach. Sprawdź, w których miejscowościach koniecznie trzeba się zatrzymać, żeby na własne oczy doświadczyć oryginalnej architektury, poczuć ducha historii, a nawet zadbać o swoje zdrowie. 

Szczawnica

Szczawnica to miejscowość uzdrowiskowa położona w dolinie Grajcarka, u stóp Pienin. Jest idealnym miejsce dla tych, którzy szukają odpoczynku na łonie natury, jak i dla tych, którzy chcą mieć możliwość aktywnego spędzenia czasu. Szczawnica słynie z licznych źródeł wód mineralnych, które mają właściwości lecznicze, dlatego oferuje noclegi i zabiegi w sanatoriach oraz centrach SPA. 

Dzieci odwiedzające Szczawnicę na pewno docenią wizytę w parku linowym, na placu zabaw, ale w szczególności zachwycone będą spływem Dunajcem. Dorosłych przyciągają natomiast szlaki turystyczne o zróżnicowanych stopniach trudności, liczne trasy rowerowe oraz możliwość uprawiania sportów wodnych na Dunajcu. O każdej porze roku Szczawnica zachwyca – od wiosennych spacerów po leczniczych parkach, przez letnie wędrówki i kajakarstwo, aż po jesienną aurę idealną na piesze wycieczki. Zimą oczywiście można tutaj uprawiać narciarstwo.

Czorsztyn

Czorsztyn to malownicza wieś turystyczna słynąca przede wszystkim z imponujących ruin zamku, które dominują nad Jeziorem Czorsztyńskim. Zapewnia niezwykłe widoki i niezapomniane wrażenia. Jezioro Czorsztyńskie stanowi centrum atrakcji wodnych – żeglarstwa, kajakarstwa i wędkarstwa.

Dzieci będą zachwycone możliwością zwiedzania zamku i uczestniczeniem w licznych eventach tematycznych, które często się tu odbywają. Dorośli cenią Czorsztyn za spokój, kontakt z naturą i doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Bez względu na porę roku Czorsztyn umożliwia odkrywania tajemnic sprzed wieków oraz zapewnia fantastyczne widoki na szczyty Pienin.

Grywałd

Grywałd, położony nieopodal Krościenka nad Dunajcem, jest przede wszystkim miejscem spokojnym, idealnym dla osób, które chcą odpocząć od miejskiego hałasu. Otoczony lasami i pasmami górskimi Grywałd jest doskonałą bazą wypadową na piesze wędrówki po Pieninach. W okolicy znajdują się szlaki prowadzące na Trzy Korony i Sokolicę, co sprawia, że miejscowość jest atrakcyjna o każdej porze roku. Zimą można tu podziwiać zasypane śniegiem górskie szczyty, wiosną i latem – rozkwitającą przyrodę, a jesienią – feerię barw liści.

 Szczawnica - widok z góry

Krościenko nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem jest znakomitą bazą dla miłośników spływu Dunajcem, a jednocześnie gwarantuje dostęp do wielu szlaków górskich, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych turystów.

Krościenko zapewnia relaks na świeżym powietrzu oraz aktywne spędzanie czasu. Niezależnie od pory roku zachwyca odwiedzających. Wiosną polecamy przejażdżki rowerowe, latem wędrówki i spływy kajakowe, jesienną obserwację zmieniającej się przyrody, a zimą szusowanie po stokach narciarskich.

Jaworki

Jaworki to niewielka, ale urocza miejscowość znana przede wszystkim z malowniczej Doliny Białej Wody oraz słynnego Wąwozu Homole. Jaworki to zdecydowanie miejscówka dla miłośników ciszy, spokoju oraz natury. Zachwyci fanów pieszych i rowerowych wycieczek. 

Rodziny z dziećmi mogą odkrywać tajemnice dolin i wąwozów, podziwiając przy tym unikatową florę i faunę. Dorośli odpoczną od zgiełku miasta i aktywnie spędzą czas na szlakach.

Niedzica

Niedzica, miejscowość położona nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego, to kolejny punkt obowiązkowy na mapie każdego turysty odwiedzającego Pieniny. Zamek w Niedzicy to tutejsza główna atrakcja. Zamek ma długą i ciekawą historię, a z jego murów rozciągają się fantastyczne krajobrazy. 

Oczywiście największą atrakcją jest zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Ciekawe są też rejsy statkiem po jeziorze, ścieżki dydaktyczne, uprawianie sportów wodnych i górskich. Niedzica przyciąga przez cały rok, zapewniają moc atrakcji niezależnie od sezonu.

Sromowce Niżne

To stąd rozpoczyna się słynny spływ przełomem Dunajca. Spływ organizowany jest na specjalnych tratwach zbudowanych z kilku połączonych ze sobą drewnianych beli tworzących stabilną platformę. Tradycyjnie tratwy są prowadzone przez flisaków, czyli doświadczonych przewoźników, którzy od pokoleń przekazują sobie wiedzę na temat rzeki i nawigacji po niej. Flisacy nie tylko zajmują się sterowaniem tratwą, ale często pełnią również rolę przewodników, opowiadając pasażerom o historii regionu, legendach związanych z Pieninami oraz faunie i florze Dunajca.

Sromowce Wyżne

Sromowce Wyżne również kuszą turystów. To tutaj znajduje się początkowy punkt wielu szlaków turystycznych, w tym drogi na Trzy Korony – jednego z najbardziej rozpoznawalnych szczytów w Pieninach.

Dzieciom Sromowce Wyżne zapewniają sporo atrakcji edukacyjnych związanych z przyrodą i historią regionu, a dorosłym nieskończone możliwości aktywnego spędzania czasu na łonie natury. Wioska jest atrakcyjna przez cały rok, a jej klimat zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu.