Rafting na Dunajcu — atrakcja dla szukających adrenaliny

Rafting na Dunajcu to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu na świeżym powietrzu podczas pobytu w Pieninach. Rzeka Dunajec płynie przez malownicze pasmo górskie, a spływ nią gwarantuje podziwianie pięknych krajobrazów i dawkę adrenaliny.

Warto podkreślić, że planując rafting na Dunajcu, należy wybrać renomowaną firmę organizującą tę formę aktywności. Doświadczeni przewodnicy dysponują odpowiednim sprzętem i dbają o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników spływu, także najmłodszych.

Sprawdź, dlaczego rafting jest tak popularny i jak się przygotować do spływu.

Czym jest ten rafting?

Rafting polega na pływaniu po rwącej rzece specjalnie zaprojektowanym pontonem lub tratwą. Tratwy raftingowe są wykonane z niezwykle trwałych materiałów, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia i zapewniają bezpieczeństwo podczas trudnych warunków na rzece.

Rafting może mieć różne stopnie trudności i intensywności. Istnieją odcinki rzeczne idealne dla rodzin z dziećmi i pozwalające na rekreację, jak i takie, które wymagają doskonałego przygotowania uczestników oraz ogromnego doświadczenia.

Istnieją rzeki, które wręcz kojarzą się z ekstremalnym raftingiem. Na świecie będą to między innymi: rzeka Kolorado w USA, rzeka Futaleufu w Chile, rzeka Noce we Włoszech. W Polsce jest to przede wszystkim wspomniany Dunajec w Pieninach, w województwie małopolskim.

Spływ Dunajcem to jedna ze sztandarowych atrakcji Szczawnicy i okolic. W przypadku tej górskiej rzeki rafting jest formą zwiedzania, ale także umiarkowanej aktywności sportowej.

Rafting w Pieninach wymaga od uczestników zespołowej pracy i umiejętności używania wiosła. Każdy uczestnik raftingu na Dunajcu ma do odegrania swoją rolę i aktywnie bierze udział w spływie. Jednak nie trzeba mieć doświadczenia, wystarczy słuchać poleceń instruktorów i zaangażować się w pokonanie odcinka rwącej rzeki.

Jeśli szukasz adrenaliny, lubisz przygody na wodzie, ale cenisz sobie bezpieczeństwo, zaplanuj rafting podczas pobytu w Szczawnicy i okolicach.

Czy rafting jest niebezpieczny?

Rafting traktowany jest jak sport ekstremalny, bo podnosi poziom adrenaliny. Może być niebezpieczny, jeśli zespół nie przestrzega ustalonych reguł, procedur, nie ma wystarczających umiejętności. Bezpieczeństwo podczas raftingu zależy od wielu czynników: siły nurtu, obecności skał i spadków, warunków pogodowych i doświadczenia przewodnika.

Dunajec to rzeka często wzburzona, a to sprawia, że spływ jest emocjonujący, pełen wrażeń i na długo pozostaje w pamięci. Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem raftingu uczestnicy zostali dobrze przeszkoleni, a także, by mieli odpowiedni sprzęt ochronny: kamizelki ratunkowe i kaski.

Nigdy nie wybieraj się na rafting z firmą, w której nie są przestrzegane wszystkie środki ostrożności. Rafting jest bezpieczną i ekscytującą formą aktywności na świeżym powietrzu, jeśli jesteś uczestnikiem dobrze przygotowanej wyprawy.

Jeśli więc lubisz wysoką dawkę adrenaliny, masz ochotę na ekstremalną przygodę i wyzwanie, jakim jest wiosłowanie po rzece, rafting na Dunajcu na pewno nie będzie rozczarowaniem. Pamiętaj też, że atrakcja jest niezwykle popularna, dlatego planując urlop w Pieninach, warto z wyprzedzeniem zarezerwować miejsce na tratwie i w miłym napięciu oczekiwać na wyjazd.

Jak wygląda trasa?

Zorganizowany spływ pontonami na Dunajcu zwykle zaczyna się w Sromowcach Wyżnych, a kończy w miejscowości Szczawnica. W czasie raftingu uczestnicy pokonują około 15-kilometrowy odcinek rzeki, a cała zabawa trwa zwykle około 2-3 godzin.

Czas przepłynięcia zależy między innymi od siły nurtu. Jednak wybrany przez instruktorów raftingu odcinek Dunajca jest odpowiedni nawet dla turystów, którzy nie mają dużych umiejętności technicznych.

Nawet początkujący – pod warunkiem, że nie boją się wyzwań – szybko poczują przyjemność z zabawy.

W trakcie raftingu na Dunajcu trzeba oczywiście wiosłować i aktywnie uczestniczyć w prowadzeniu pontonu, jednak przy okazji można podziwiać piękne krajobrazy Pienin, w tym wąwóz Homole i Wąwóz Szopczański.