Wakacje w Pieninach – atrakcje i szlaki

Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy. To oznacza, że najwyższa pora, aby zaplanować wakacje i wybrać kierunek wyjazdu. Jak co roku Pieniny przyciągają tłumy turystów lubiących spędzać czas aktywnie z całą rodziną.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się szlaki górskie i trasy piesze w Pieninach oraz atrakcje w okolicach Dunajca i Szczawnicy. Poznaj najciekawsze atrakcje Pienin i już dziś zaplanuj swój urlop!

Jakie atrakcje można zwiedzić w Pieninach?

W okresie letnim szczególnie polecamy rafting na Dunajcu pontonami. To fantastyczna atrakcja dla osób ceniących kontakt z naturą, ale też chcących przeżyć dreszczyk emocji.

Rafting obejmuje spływ Dunajcem na trasie Sromowce Wyżne – Szczawnica, w trakcie którego uczestnicy biorą w nim aktywny udział. To nie lada wyzwanie, by poradzić sobie z rwącą rzeką, ale też doskonała zabawa dostępna zarówno dla doświadczonych wioślarzy, jak i osób początkujących.

Rafting na Dunajcu jest w pełni bezpieczny, gdyż każdy uczestnik ma na sobie kamizelkę ochronną oraz kask, niemniej w trakcie spływu mogą mieć miejsce różne, nieraz ekstremalne, sytuacje. Jest to więc atrakcja, która gwarantuje maksimum emocji i niezapomnianych przeżyć.

Dla osób, które wolą spokojniejsze atrakcje, polecamy spływ Dunajcem. To doskonała okazja, by zobaczyć Pieniny i Pieniński Park Narodowy od zupełnie innej strony, niedostępnej piechurom.

Masz do wyboru spływ tradycyjną flisacką tratwą lub kajakiem. Widoki wzdłuż trasy spływu są oszałamiające, dlatego warto skorzystać z tej atrakcji, spędzając urlop nad Dunajcem.

Jeżeli Twoim celem jest zwiedzanie oraz poznanie historii zabytków w naszym kraju, z pewnością zechcesz zwiedzić ruiny gotyckiego Zamku w Czorsztynie położone nad Dunajcem na wzgórzu przy granicy Pienińskiego Parku Narodowego.

Zamek w Czorsztynie osławiony jest ze względu na liczne legendy na jego temat, na przykład o ukrytym w nim wielkim skarbie.

W czasach swej świetności pełnił rolę ochronną szlaku handlowego z Krakowa do Budy. Był zaporą przed kolonizacją węgierską, a także miejscem stacjonowania legendarnego Zawiszy Czarnego. Zwiedzanie Zamku w Czorsztynie będzie więc niezwykłą przygodą dla całej rodziny!

zamek w Czorsztynie

Szlaki w Pieninach

Największą atrakcją letnią w Pieninach bez wątpienia są liczne szlaki górskie oraz trasy piesze i rowerowe. Spędzając wakacje w Szczawnicy, warto zaplanować całodzienną wyprawę jednym z takich szlaków, aby spędzić aktywnie czas, podziwiać wspaniałe widoki rozciągające się po drodze oraz zwiedzić ciekawe miejsca. Poniżej przedstawiamy polecane szlaki turystyczne w Szczawnicy:

  • Szlak na Trzy Korony i Sokolicę. Trzy Korony i Sokolica to dwa najwyższe szczyty górskie w Pieninach znajdujące się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Trasa jest stosunkowo łatwa, dlatego poradzą sobie na niej nawet osoby niewprawione oraz dzieci. Prowadzi przez las i polany, a po drodze można podziwiać wspaniały widok na Beskid Sądecki i Tatry Słowackie. Zdobycie obu szczytów powinno zająć około 6 godzin.
  • Szlak Jaworki – Wąwóz Homole – Wysoka. Jaworki to mała miejscowość tuż obok Szczawnicy, z której szlakiem można dotrzeć do jednego z najwspanialszych wąwozów w Polsce liczącego 800 metrów długości. Od Wąwozu Homole można pójść dalej, aby zdobyć jeden z najwyższych szczytów Pienin – Wysoką.
  • Trasa rowerowa lub piesza Szczawnica – Czerwony Klasztor. Rozpoczyna się w Szczawnicy Niżnej po lewej stronie Dunajca. Ścieżka jest asfaltowa, bez wzniesień, dlatego świetnie nadaje się na przyjemny spacer lub rodzinną wycieczkę rowerową. Po drodze można podziwiać malownicze widoki, a w razie potrzeby zatrzymać się, by chwilę odpocząć, coś zjeść i napić się.
  • Droga Pienińska. To najpopularniejszy trakt w Pieninach, idealny na trasę pieszą lub rowerową. W Szczawnicy swój początek ma szlak czerwony przy Przystani Wodnej i skale Kotuńka. Biegnie do Czerwonego Klasztoru wzdłuż Przełomu Dunajca i liczy 9 kilometrów. Wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem Czerwonego Klasztoru po stronie słowackiej.

Podsumowanie

Urlop lub wakacje w Pieninach to doskonały pomysł na rodzinny, aktywny wypoczynek. Różnorodność atrakcji i dostępność wielu szlaków górskich o różnym stopniu trudności sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno wieloletni miłośnik gór, jak i ktoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z górami.

Jeżeli szukasz wygodnego noclegu z wyżywieniem, w dobrej lokalizacji i atrakcyjnej cenie, sprawdź ofertę naszego Pensjonatu Czarda w Szczawnicy.