Atrakcje dla dzieci w Szczawnicy i okolicach

Podczas planowania rodzinnego wyjazdu do Szczawnicy, warto zastanowić się, jakie atrakcje czekają tutaj na najmłodszych. W górach dzieci mogą odkrywać fascynujące miejsca, w których poznają historię, przyrodę, spędzają czas na świeżym powietrzu i bawią się z innymi dziećmi. 

Zamek Czorsztyński, wyciągi narciarskie, sala zabaw, atrakcje letnie i zimowe — w Pieninach wypoczniesz i nacieszysz się obecnością całej rodziny. Twoje dzieci zaś zapamiętają ten wyjątkowy wyjazd na długo, jako ciekawy i pełen przygód. 

Zamek w Czorsztynie

Położony nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego zamek, to miejsce otoczone tajemnicami. Wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego pełnił pierwotnie funkcję warowni. To z jego murów dzielni rycerze strzegli szlaku handlowego i dyplomatycznego biegnącego przez dolinę Dunajca. Na zamku rezydowali starostowie, w tym legendarny Zawisza Czarny.

Zamek w Czorsztynie to nie tylko zabytek architektury, w którym zwiedzający mają okazję podziwiać zrekonstruowane wnętrza, klatki schodowe czy podziemne lochy indywidualnie albo z przewodnikiem. To także miejsce pełne tajemniczych opowieści i historii. Legendarne duchy, nieodkryte podziemne przejścia i widowiskowe wydarzenia kulturalne czekają na tych, którzy pragną zagłębić się w mityczną atmosferę słynnego pienińskiego zamku. Dodatkową atrakcją może być rejs statkiem Biała Dama po Zalewie Czorsztyńskim.

Wyciągi narciarskie

Chociaż Pieniny nie są tradycyjnie wybieranym przez narciarzy kierunkiem, to jednak znajdują się tutaj prężnie działające wyciągi narciarskie. Gdy tylko spadnie śnieg, zapewniają one świetne warunki do nauki jazdy na nartach i do szusowania. Najbardziej znane kompleksy narciarskie to:

  • Kluszkowce Ski Arena niedaleko Nowego Targu. Są tutaj trasy dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych narciarzy otoczone Jeziorem Czorsztyńskim.
  • Palenica — ośrodek narciarski w Szczawnicy z trasami zjazdowymi o różnym stopniu trudności. Palenica jest szczególnie atrakcyjna dla początkujących narciarzy i snowboardzistów, ale znajdą tu coś dla siebie również bardziej zaawansowani.

Dlaczego warto wybrać się na narty właśnie w Pieninach? 

  • Przede wszystkim Pieniny to piękne krajobrazy, które można podziwiać podczas zjazdów. Na wyjątkową scenerię składają się górzysty teren, lasy i bliskość rzeki Dunajec. 
  • Wyciągi w Pieninach są przystosowane do potrzeb rodzin z dziećmi. Trasy są dostosowane do różnych poziomów umiejętności, co sprawia, że to doskonałe miejsce dla początkujących.
  • W przeciwieństwie do bardziej popularnych ośrodków narciarskich, w Pieninach jest po prostu spokojniej: są mniej zatłoczone trasy i bardziej kameralne warunki do uprawiania sportów zimowych.
  • Na miejscu można także pojeździć na sankach, wybrać się na kulig czy na pieszą wędrówkę. 

wyciąg narciarski szczawnica

Termy Gorący Potok 

Termy Gorący Potok znajdują się w miejscowości Szaflary. Baseny korzystają z naturalnych źródeł termalnych. Woda w termach pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Jest bogata w minerały, relaksuje mięśnie, poprawia krążenie krwi i odpręża.

Kompleks to baseny o różnych temperaturach, strefy relaksacyjne, jacuzzi, sauny i groty solne. Tarasy widokowe i otwarte przestrzenie term są doskonałym miejscem do podziwiania okolicznej przyrody. Saunarium, strefa fitness oraz organizowane zajęcia sportowe i rekreacyjne sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Goście mogą skorzystać także z profesjonalnych usług wellness, takich jak masaże, zabiegi kosmetyczne czy rytuały relaksacyjne. Dla rodzin z dziećmi Termy Gorący Potok przygotowały specjalne strefy dostosowane do potrzeb najmłodszych. Baseny dla dzieci, atrakcje wodne i profesjonalny personel zapewniają bezpieczną i przyjemną zabawę dla najmłodszych gości. W kompleksie znajdują się także restauracje i kawiarnie, w których goście mogą kupić posiłki i napoje. 

Co poza tym?

Malownicze spacerowe szlaki, wyciągi narciarskie, wodne szaleństwo w ciepłych wodach termalnych to nie wszystkie atrakcje dla dzieci i ich rodziców w Szczawnicy. Przez cały rok organizowane są też festiwale i wydarzenia dla najmłodszych i tych starszych gości. Zimą można wziąć udział w kuligach, ogniskach oraz innych tradycyjnych rozrywkach dostępnych w tym regionie.