Co warto zobaczyć w Pieninach

Pieniny to nie tylko piesze wędrówki i trasy narciarskie. Oprócz tego znajdziemy w nich również wiele ciekawych miejsc i zabytków, zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie. Oczywiście do większości z tych atrakcji możemy dostać się jedynie za pomocą wytyczonych górskich szlaków, ale do niektórych bez problemu dojedziemy autem, autobusem, a nawet rowerem!

W Pieninach znajdziemy zarówno zabytki zbudowane rękami człowieka, jak i pomniki natury, a także inne atrakcje, takie jak gorące źródła, zabytkowe pijalnie wód oraz fantastyczne aquaparki czy lodowiska. Czasem naprawdę można się pogubić i trudno zdecydować, które miejsca odwiedzić! Dlatego w tym artykule postaramy się podpowiedzieć, co warto zobaczyć w Pieninach!

Miejsca, których nie można pominąć

W Pieninach jest bardzo wiele miejsc, które warto odwiedzić. Właściwie można powiedzieć, że nie ma miejsc, które można by odradzać. Bogactwo naturalne oraz ciekawa historia regionu sprawiają, że każdy znajdzie wśród pienińskich szczytów coś, co z pewnością go zachwyci. Wycieczkę najlepiej zaplanować w taki sposób, żeby znaleźć czas na odwiedzenie słynnych pienińskich zamków.

Wyprawę do Czerwonego Klasztoru po słowackiej stronie oraz oczywiście odwiedzenie wszystkich atrakcji, które oferuje Pieniński Park Narodowy, będący jednocześnie najstarszym Parkiem w Polsce. Oprócz tego musimy oczywiście dopasować atrakcję do pory roku oraz wieku uczestników wycieczki.

Najciekawsze atrakcje i rozrywki dla dzieci

Dzieciaki, nawet te najmniejsze, z pewnością nie będą się nudzić w Pieninach! Jeżeli planujemy wakacje lub ferie z maluchami, najlepiej zatrzymać się w Szczawnicy - niewielkiej miejscowości, która znana jest jako "Perła wśród uzdrowisk". Podczas pobytu w Szczawnicy zapraszamy do naszego domu wypoczynkowego Czarda, który znajduje się blisko centrum miasteczka, w pobliżu najciekawszych atrakcji. W samej Szczawnicy znajduje się wyciąg na Palenicę, przejażdżka którym jest niesamowitą atrakcją dla dzieciaków. Oprócz tego na Palenicy jest także zjeżdżalnia grawitacyjna, która z pewnością przypadnie do gustu także nieco starszym śmiałkom.

Jeżeli pogoda dopisuje, warto wybrać się na spacer Promenadą Grajcarka lub wybrać rowerami do Czerwonego Klasztoru - trasa prowadząca wzdłuż malowniczej Drogi Pienińskiej jest tak łatwa, że bez problemu pokonamy ją nawet rowerem z fotelikiem lub wagonikiem. Dzieciakom w każdym wieku z pewnością spodoba się również spływ Dunajcem. Wygodne tratwy obsługiwane są przez flisaków, którzy chętnie dzielą się z podróżnymi ciekawymi historiami i legendami.

Atrakcje w Pieninach

Jak już wspomnieliśmy, atrakcje w Pieninach można podzielić na dwie kategorie - naturalne oraz architektoniczne. Do tych pierwszych z pewnością zalicza się wejście na Trzy Korony, najwyższy szczyt Pienin. Warto także wdrapać się na Sokolicę, z której rozciąga się piękny widok na przełom Dunajca, a także odwiedzić Wąwóz Homole, uznawany za najpiękniejszy wąwóz w Polsce.

Jeżeli zdecydujemy się na wyprawę na Trzy Korony, a pogoda dopisuje, po zejściu ze szczytu możemy udać się na Zamkową Górę, na której znajdują się ruiny Zamku Pienińskiego - najwyżej położonego zamku w Polsce, zwanego również pienińską twierdzą. Musimy jednak pamiętać, że - jak każda dobra twierdza - Zamek Pieniński miał być budowlą nie do zdobycia, więc prowadząca do niego trasa raczej nie będzie odpowiednia na wycieczkę z bardzo małymi dziećmi.

Najpiękniejsze zabytki

Jeśli chodzi o architekturę, to - oprócz Zamku Pienińskiego - absolutnie nie możemy pominąć dwóch innych sławnych zamków, w Czorsztynie i Niedzicy. Z zamku w Czorsztynie zostały tylko ruiny, jednak warto wspiąć się tam, by podziwiać widok na Dunajec i dawną drogę handlową na Węgry. W Czorsztynie znajduje się także kompleks zabytkowych willi, który tworzy bardzo ciekawy i nieco ekskluzywny skansen.

Zamek w Niedzicy na szczęście współczesnych jest budowlą doskonale zachowaną, a przy tym jest jednym z najcenniejszych zabytków architektonicznych w Polsce. Zamek w Niedzicy to także sławny "aktor". Posłużył za scenografię dla serialu "Janosik" oraz ekranizacji "Zemsty".

W Pieninach warto zostać na dłużej! Zapoznaj się z ofertą pensjonatu Czarda: pokoje i kwatery w centrum Szczawnica

Pieniny latem czy zimą?

Pewnie wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy lepiej odwiedzić Pieniny - latem czy zimą? Nie potrafimy na nie odpowiedzieć. Pieniny mają wiele do zaoferowania o każdej porze roku. Warto po prostu dopasować wyjazd do naszych preferencji - jeżeli lubimy szusować na nartach, z pewnością powinniśmy wybrać zimę. Jeżeli wolimy górskie wycieczki - zdecydowanie lepiej wybrać się w Pieniny latem!