Dlaczego warto spędzić święta w Pieninach?

W Pieninach, w otoczeniu przyrody, razem z pielęgnującymi tradycję góralami można spędzić niezapomniane święta Bożego Narodzenia. Jeśli masz ochotę na zmianę rodzinnych zwyczajów, odsapnięcie, chociaż na chwilę, od codzienności, skorzystaj z oferty świąt w pensjonacie. 

Specjalnie dla naszych gości otwieramy szeroko drzwi na czas świąt. Sprawdź, jak możesz je spędzić w Domu Wypoczynkowym "Czarda" w Szczawnicy. Przekonaj się, że święta poza domem mogą być jeszcze bardziej magiczne. 

Świąteczne atrakcje

Pieniny położone są w południowej Polsce i północnej Słowacji. Pasmo to rozciąga się wzdłuż rzeki Dunajec, która, przepływając wśród skał, wygląda przepięknie o każdej porze roku. Znajduje się tutaj Pieniński Park Narodowy chroniący unikalny krajobraz i przyrodę regionu. Tutejsze najwyższe góry nie sięgają nawet 1000 m n.p.m., a przy dobrej pogodzie można wspiąć się na Trzy Korony, Sokolicę czy Wysoki Wierch. Jeśli pogoda nie dopisuje albo nie masz ochoty na długie spacery, możesz spędzić czas w Szczawnicy, uzdrowiskowym mieście, w którym świąteczne dekoracje w zaśnieżonej aurze wyglądają zjawiskowo. 

Zimowe krajobrazy Pienin, góry, drzewa i dachy pokryte białym śniegiem są doskonałą scenerią do wypoczynku. W Szczawnicy możesz skorzystać z oferty zimowych sportów, od nart po kuligi. Zachęcamy, by zabrać ze sobą lub wypożyczyć na miejscu narty biegowe, które tutaj są wyjątkowo popularne ze względu na bardzo ciekawe trasy. Można także wybrać się na ognisko z kuligiem albo na wieczór przy grillu. Przy okazji warto poznać tutejsze świąteczne zwyczaje, spróbować lokalnych potraw, pośpiewać kolędy i zapomnieć o troskach codzienności.

 święta w górach

Niezapomniany klimat

Czyste górskie powietrze, fantastyczne widoki, czy to z ulic Szczawnicy, czy z pieszych szlaków, sielska atmosfera — to wszystko sprzyja rodzinnej harmonii i wyciszeniu. Spacer po śniegu, wyjście na narty, powrót do ciepłego pokoju w pensjonacie na magiczny wieczór wigilijny — to wszystko składa się na wspaniałe wspomnienia ze świątecznego pobytu w górach. 

Boże Narodzenie w Pieninach obchodzone jest zgodnie z tradycjami góralskimi. Podobnie jak w innych regionach Polski mieszkańcy tego regionu gromadzą się przy wigilijnym stole, gdy tylko zauważą na niebie pierwszą gwiazdkę. Na stole pojawiają się także tradycyjne potrawy, takie jak karp, barszcz, pierogi czy groch z kapustą.

Domownicy i goście zebrani przy stole łamią się opłatkiem i składają sobie życzenia, tym samym podkreślają celebrowanie wartości rodzinnych i życzliwość. Później uczestniczą w pasterce, mszy świętej odprawianej w nocy z 24 na 25 grudnia. W wielu miejscowościach w Pieninach pasterka wciąż odprawiana jest w charakterystycznych, drewnianych kościołach góralskich. Uczestnicząc w tym wydarzeniu, przyjrzyj się strojom zebranych wiernych. Ubiór góralski jest odświętny, kolorowy i jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego regionu.

Po wieczerzy wigilijnej górale często kolędują, spacerując po domach sąsiadów. Śpiewają tradycyjne kolędy i używają nierzadko własnoręcznie robionych instrumentów. W tutejszych domach można także zobaczyć choinki ze zrobionymi samodzielnie ozdobami.

Specjalna oferta dla naszych klientów

Klimatyczny Dom Wypoczynkowy "Czarda" w Szczawnicy nie zamyka się na święta. Wręcz przeciwnie — otwieramy swoje podwoje dla gości z całego kraju, którzy chcą przeżyć wyjątkowe święta Bożego Narodzenia. Zapewniamy domową atmosferę, przyjazną obsługę i atrakcje związane z tradycjami świątecznymi. Promocyjna cena pobytu świątecznego obejmuje zakwaterowanie w pokoju de luxe z łazienką, TV i balkonem. W pakiecie zawarto codzienne śniadania w formie bufetu oraz wyśmienite obiady 3-daniowe. Dodatkowo 23 grudnia goście mogą uczestniczyć w wieczorku grillowym z ogniskiem. 

Uroczysta kolacja wigilijna nie obejdzie się bez świątecznych przysmaków. Na stole znajdzie się regionalna zupa wigilijna, domowy barszcz z uszkami, będą też krokiety, tradycyjny karp i wiele innych potraw przygotowywanych z naturalnych produktów.

Skorzystaj z tej wyjątkowej oferty. Przekonaj się, że święta w Pieninach mogą stać się tymi niezapomnianymi, pełnymi magii.