Dlaczego warto wybrać się w Pieniny?

Górskie wycieczki to doskonały sposób na aktywny wypoczynek. Pokonywanie kolejnych kilometrów, oddychanie czystym powietrzem oraz podziwianie widoków doskonale działa nie tylko na nasze ciało, ale przede wszystkim – głowę. A najpiękniejsze w trekingu jest to, że każdy może podjąć się zdobywania kolejnych szczytów!

Jeżeli marzy Ci się wypad w góry, ale nie masz zbyt dużego doświadczenia w pieszych wycieczkach, warto zacząć od niewysokich gór, takich jak Pieniny. Urok tego pasma polega na tym, że chociaż Pieniny nie są najwyższymi górami w Polsce, można znaleźć w nich wiele fascynujących zakątków, a także prostych szlaków, idealnych dla początkujących.

Pieniny- naturalne piękno

Pieniny

Pieniny zachwycają przede wszystkim naturalnym pięknem. Porośnięte lasami stoki urzekają zarówno latem, jak i jesienią. Dodatkową atrakcję stanowią doskonale poprowadzone i dobrze oznaczone szlaki.

Będąc w Pieninach nie można oczywiście nie wejść na Trzy Korony, które miejscowi nazywają Grubą Baśką, Chudą Kaśką i Włochatą Maryśką. Roztaczający się stamtąd widok zapiera dech w piersiach, a dodatkowo podejście jest na tyle łatwe, że bez większego problemu można zorganizować sobie rodzinną wycieczkę. Osoby wyjątkowo wrażliwe na uroki natury powinny wejść także na Wysoką – najwyższy szczyt Pienin. Co prawda nie zobaczymy już na nim sławnej samotnej sosny, ale trasa prowadząca przez malowniczy wąwóz Homole, a także widok ze szczytu w pełni wynagrodzą nam trudy wędrówki.

Co warto zwiedzać będąc w Pieninach?

Zamek w Czorsztynie

Pieniny to nie tylko piękne widoki, ale także interesujące zabytki. Schodząc z Trzech Koron, warto skierować swoje kroki na szlak prowadzący na Górę Zamkową. Znajdziesz tam ruiny Zamku Pienińskiego, pamiętające jeszcze najazdy tatarskie. Blisko zamku znajduje się także Grota Świętej Kingi.

Według legendy to właśnie tam, podczas jednego z najazdów, schroniła się polska królowa. Będąc w Pieninach, warto również wejść na Sokolicę, szczyt znajdujący się niedaleko sławnej Drogi Pienińskiej oraz przeprawy flisackiej. Z Sokolicy możesz podziwiać najpiękniejsze wschody słońca. Jeśli nie lubisz wczesnych pobudek, możesz wybrać się wspomnianą drogą na wycieczkę na Słowację.

Najpiękniejsze zabytki

Oprócz Zamku Pienińskiego, czy też raczej jego pozostałości, w Pieninach znajdziesz także wiele pięknych zabytków. Ich urok dodatkowo podkreśla otaczająca je przyroda. W Pieninach możesz zwiedzić między innymi ruiny zamku w Czorsztynie oraz piękny zamek-warownię w Niedzicy, a także znajdujący się po słowackiej stronie Czerwony Klasztor.

Wizyta w Czerwonych Klasztorze to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Budynek był świadkiem fascynujących i ciekawych wydarzeń, przetrwał liczne najazdy i rabunki, a w I połowie XV wieku został niemal doszczętnie zniszczony i złupiony przez husytów.

Atrakcje dla dużych i małych

Atrakcje dla dzieci i dorosłych 

W Pieninach znajdziemy również liczne atrakcje zarówno dla dużych, jak i małych turystów. Przede wszystkim warto wypożyczyć rowery i wybrać się na rodzinną przejażdżkę piękną Drogą Pienińską, która biegnie wzdłuż brzegu Dunajca. Ogromną popularność cieszą się także spływy tratwą z flisakami.

Mocnych przeżyć dostarczy też zjeżdżalnia grawitacyjna mieszcząca się na szczycie Palenicy, którą można pokonać w specjalnym wózku rozwijającym prędkość aż 23 kilometrów na godzinę! Godnym zwieńczeniem pełnego emocji dnia będą oczywiście pyszne naturalne lody na wagę, które znajdziemy w najsławniejszej lodziarni w Szczawnicy.

Miejsce przyjazne o każdej porze roku

Pensjonat Czarda banner

Pieniny to miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Wiosną, latem i jesienią zachwyca pięknymi widokami, a zimą dodatkowo zapewnia atrakcje w postaci stoków narciarskich. Dlatego odwiedzając Pieniny, warto zatrzymać się w pensjonacie dostosowanym do warunków panujących w górach. Pensjonat Czarda to właśnie takie miejsce - ciepła i rodzinna atmosfera oraz doskonała lokalizacja sprawią, że bez przeszkód będziesz mógł cieszyć się wszystkimi urokami Pienin.