Jak zaplanować wyjazd w góry z małym dzieckiem?
Jesteś rodzicem małego dziecka? To wcale nie znaczy, że musisz rezygnować z pasji, jaką jest chodzenie po górach lub po prostu z wyjazdu na aktywne wakacje. Urlop w górach z małym dzieckiem może być wyzwaniem, ale przede wszystkim będzie niezapomnianą przygodą dla całej rodziny.
Podzielimy się z Tobą praktycznymi wskazówkami dotyczącymi wyjazdu z niemowlakiem w góry latem. Od sprawdzania pogody, przygotowania odpowiedniego ubioru, po transportowanie dziecka i listę najpotrzebniejszych rzeczy. Przygotuj się na niezapomnianą, ale bezpieczną przygodę w górach i spędzić czas z całą rodziną.
Sprawdź pogodę
Monitorowanie pogody w górach jest ważnie nie tylko dlatego, że wiesz, które ubrania wrzucić do walizki. Jest ważne także ze względu na bezpieczeństwo Twoje i rodziny, zwłaszcza w wyższych partiach gór, kiedy nie ma dostępu do schroniska i nie można szybko znaleźć się w hotelowym pokoju.
Ponieważ pogoda w górach nawet latem zmienia się błyskawicznie, jednokrotne jej sprawdzenie niewiele da. Należy ją monitorować na bieżąco, także w trakcie chodzenia po szlakach, nawet wtedy, kiedy niebo jest bezchmurne. Zanim wyjdziecie w góry, sprawdź temperaturę, prognozy opady deszczu lub śniegu oraz ewentualne ostrzeżenia meteorologiczne. Dzięki temu można dostosować plany pobytu i odpowiednio przygotować się na wyprawę lub dla bezpieczeństwa całej rodziny, pozostać na dole.
Odpowiedni ubiór dziecka
Najlepszą a przy tym najkrótszą radą dotyczącą wyboru ubrań na wyjazd jest: weź wszystkiego po trochu, nawet jeśli jedziecie latem. Temperatura w wyższych partiach gór jest niższa niż w dolinach, a pogoda może szybko się zmieniać. Wybierając ubrania dla dziecka, postaw na warstwowy strój, który będzie można łatwo dostosować do zmieniających się warunków atmosferycznych.
Zabierz ubrania ciepłe i z oddychających materiałów: polarowe bluzy, wodoodporne kurtki, termoaktywne skarpety i rękawiczki. Nie zapomnij również o nakryciu głowy, które ochroni dziecko przed chłodem, a także o kapeluszu chroniącym głowę i oczy przed promieniami słonecznymi. Zabierz też krótkie spodenki, koszulki z krótkim rękawem, okulary przeciwsłoneczne i czapeczki z daszkiem.
W górach także obowiązuje zasada: dla dziecka jedna warstwa więcej niż dla rodzica.
Transportowanie dziecka
Nawet jeśli Twoja pociecha jest za mała, by chodzić samodzielnie po górach, nie rezygnuj z wycieczek. Zaplanuj wędrówki po szlakach górskich dla dzieci. Jeśli nie wiesz, gdzie w góry z dziećmi warto wyjść, na pewno podpowie obsługa informacji turystycznej. Zrezygnuj z tych szlaków turystycznych, w których niezbędne są łańcuchy i kup specjalny plecak z siedziskiem. Wyposażony jest on w regulowany system nośny i szelki bezpieczeństwa, a nawet w daszek przeciwsłoneczny. Dziecko może podróżować na plecach rodzica, wszystko widzi, jest mu wygodnie, może nawet zasnąć. Pamiętaj również o wyposażeniu plecaka w niezbędne akcesoria, takie jak poduszka, smoczek, przekąski i picie.
Jeśli dziecko jest malutkie, możesz także przenosić je w chuście lub w innym nosidełku.
Przerwy w trasie
Podczas wyjazdu w góry z małym dzieckiem ważne jest, aby zaplanować regularne przerwy w trasie. Nawet jeśli wybierasz w górach szlaki turystyczne dla dzieci, to długie chodzenie może być męczące. Dzieci potrzebują więcej czasu na odpoczynek, jedzenie, picie i zabawę niż dorośli uczestnicy wypraw w góry. Maluch musi mieć okazję do zregenerowania sił.
Dlatego, zabierając niemowlę w góry, wybierając szlaki czy miejsca do odwiedzenia, upewnij się, że są one dostosowane do potrzeb dzieci. Zabierz też ze sobą matę piknikową, by wygodnie usiąść na trawie. Wiele górskich ośrodków turystycznych zapewnia place zabaw lub inne atrakcji dla najmłodszych.
Co warto zabrać ze sobą?
Przy planowaniu wyjazdu w góry z małym dzieckiem najtrudniejsze bywa pakowanie rzeczy. Z gotową listą będzie to jednak łatwiejsze. Możesz dostosować ją do potrzeb swojego malucha.
- Wielofunkcyjny wózek — jeśli planujesz wędrówki po szlakach, warto wybrać wózek, który dobrze radzi sobie w trudnym terenie. Najlepsze są wózki na pompowanych, dużych kołach, z systemem amortyzacji.
- Plecak turystyczny dla dziecka umożliwiający wygodne przenoszenie malucha podczas dłuższych wędrówek lub chusta/nosidełko.
- Piknikowa mata termiczna — świetna, by zrobić piknik i położyć dziecko.
- Przekąski i picie dostosowane do gustu i potrzeb małego dziecka.
- Kremy przeciwsłoneczne. Słońce w górach operuje intensywniej, dlatego trzeba zapobiegać oparzeniom.
- Apteczka pierwszej pomocy, w której znajdziesz nie tylko podstawowe leki i materiały opatrunkowe, ale także środki przeciw kleszczom, komarom i na ugryzienia.
- Ubrania zapasowe — zawsze przyda się kilka sztuk bluzeczek, bluz, spodni, jeśli planujesz dłuższy pobyt w górach.
- Mapy i nawigacja — upewnij się, że masz dokładne mapy szlaków i odpowiednie narzędzia nawigacyjne. Mapy klasyczne, papierowe, w górach bywają niezbędne. Nie wszędzie bowiem jest sygnał telefonii komórkowej.
Pamiętaj, że wyjazd w góry z małym dzieckiem wymaga odpowiedniego planowania i przygotowania. Biorąc pod uwagę te podpowiedzi, będziesz mógł cieszyć się niezapomnianym czasem w górach w towarzystwie swojej rodziny.