Jakie miejsca warto zobaczyć w Pieninach wiosną?

Pieniny to pasmo górskie na granicy południowej Polski i w północnej Słowacji. Podróż tutaj zapewnia liczne atrakcje dla miłośników malowniczych krajobrazów. W regionie nie brakuje wąwozów, skał i jaskiń, a także zróżnicowanych szlaków turystycznych. Jest tutaj także uzdrowisko Szczawnica z parkiem zdrojowym i wieloma pieszymi trasami.

Wiosną w Pieninach natura budzi się do życia: kwiaty zaczynają kwitnąć, a ponieważ na początku wiosny nie ma liści na drzewach, można podziwiać niczym nieosłoniętą fantastyczną górską panoramę.

Wiosną w Pieninach jest mniej turystów niż latem i mniejsze są kolejki na szlakach. To umożliwia spokojną i relaksującą wędrówkę. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Pieninach, w okolicach Szczawnicy.

Trzy korony

Co warto zobaczyć w Pieninach? Zdecydowanie Trzy Korony (982 metrów n.p.m.). To najwyższy szczyt w polskiej części Pienin. Znajduje się na granicy polsko-słowackiej. Nazwa "Trzy Korony" pochodzi od trzech wierzchołków, które z daleka przypominają korony królewskie.

Na szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się widok na okoliczne pasma górskie i Dunajec płynący u podnóża góry. Trasa na Trzy Korony prowadzi przez malownicze wąwozy, skałki i lasy. Latem niestety bywa zatłoczona, dlatego szczególnie polecamy ten szlak wiosną, kiedy można liczyć na spokojniejsze wędrówki.

Wąwóz Homole

Zaledwie 5,6 km dzieli Szczawnicę od Wąwozu Homole. To jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych wąwozów w Pieninach, szczególna atrakcja tego regionu.

Wąwóz ma długość około 2,5 km i ciągnie się od miejscowości Sromowce Niżne do Szczawnicy, przecinając masyw Trzech Koron.

Wąwóz Homole to strome, skaliste ściany, przez które przepływa górski potok. W jego dolnej części znajduje się malownicza Polana Homole z pięknym widokiem na Pieniny i Beskid Sądecki. Wąwóz Homole jest bardzo popularnym celem wycieczek pieszych i rowerowych, napotkasz tutaj kajakarzy i trafisz na spływy tratwami po rzece Dunajec.

W wąwozie zobaczysz wiele ciekawych form skalnych: skały wapienne, skalne okapy i jaskinie. Nie brakuje tutaj także unikatowych roślin i zwierząt, jak np. jaskółcze ziele, ciemiężyca zielona, głuszec.

 spływ dunajcem

Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem to popularna atrakcja turystyczna Pienin. Podczas spływu płynie się drewnianą tratwą lub pontonem, a czasem również kajakiem. W trakcie spływu można podziwiać skalne wąwozy, strome urwiska, zielone lasy i łąki, unikalną faunę i florę. Atrakcją na pewno będą zachwycone dzieci.

Spływ Dunajcem rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych lub Szczawnicy i trwa od 2 do nawet 4 godzin, w zależności od długości trasy i tempa spływu. Sezon turystyczny na spływ Dunajcem zwykle zaczyna się w kwietniu i trwa do końca października.

Zamek w Czorsztynie

To średniowieczna warownia położona na wzgórzu nad zaporą na rzece Dunajec, w pobliżu wsi Czorsztyn. Zamek z początku XIV wieku miał chronić granice polskie przed najazdami węgierskimi i tatarskimi. Niestety był wielokrotnie niszczony i odbudowywany nie tylko z powodu zniszczeń powstałych wskutek działań wojennych, ale także po pożarach.

W XIX wieku Zamek w Czorsztynie został opuszczony i popadł w ruinę. Został odrestaurowany dopiero w latach 30. XX wieku. Obecnie wewnątrz zamku znajduje się muzeum, w którym prezentowane są eksponaty związane z historią zamku i regionu.

Inne atrakcje

Jeśli szukasz atrakcji w Pieninach nie tylko dla siebie, ale i dla dzieci, znajdziesz ich bez liku. Oprócz tych głównych, wymienionych wyżej, na uwagę zasługują:

  • Sokolica – szczyt w Pieninach z niezapomnianymi widokami na Dunajec, okoliczne góry i jezioro Czorsztyńskie.
  • Jezioro Czorsztyńskie – jezioro zaporowe na granicy polsko-słowackiej. Atrakcją tutaj jest możliwość wędkowania, pływania łódką czy kajakiem.
  • Ruiny zamku w Niedzicy – średniowieczna warownia położona na wzgórzu nad Jeziorem Czorsztyńskim.
  • Szczawnica – uzdrowisko położone w dolinie rzeki Grajcarek. Wśród atrakcji Szczawnicy można wymienić: park zdrojowy, kolej gondolową, liczne szlaki turystyczne oraz ciekawe wydarzenia kulturalne.