Kulinarne Pieniny, czyli co warto zjeść w Szczawnicy?

Szczawnica to miejscowość położona w Bieszczadach, która przyciąga wielu turystów ze względu na jej malowniczą lokalizację, piękną przyrodę, bogatą historię i fantastyczną kuchnię. Odnajdą się tu zarówno rodziny z dziećmi, jak i miłośnicy samotnych wypraw w góry. Jeżeli i Ty planujesz krótki wypad w Bieszczady, sprawdź co warto zjeść, będąc w Szczawnicy oraz jakie atrakcje są dostępne w okolicy.

Regionalne potrawy Szczawnicy

Tradycyjne potrawy stanowią wizytówkę Podhala. Lokalne składniki najwyższej jakości i ich unikalne smaki sprawiają, że nie da się ich podrobić. Odwiedzając Szczawnicę, po prostu trzeba spróbować tradycyjnych dań kuchni podhalańskiej, takich jak kwaśnica, oscypek, placek po zbójnicku czy pstrąg. Każda z tych potraw ma wyjątkową historię i specjalną recepturę, dzięki czemu jest wyjątkowo pyszna i aromatyczna.

Kwaśnica

Rozgrzewająca kwaśnica to najpopularniejsza zupa góralska. Jej sekret tkwi w idealnie kiszonej kapuście, wędzonych żeberkach i boczku. Na kwaśnicę składają się też różne warzywa, może być podawana z ziemniakami. To doskonały posiłek po dniu spędzonym na stoku narciarskim – rozgrzewa, syci i smakuje wyśmienicie, przywołując na pamięć atmosferę typową dla góralskich domów.

Oscypek

Oscypek to regionalny ser i jednocześnie najbardziej popularna przekąska Podhala. To szlachetna odmiana sera, który swoją wykwintnością dorównuje najlepszym serom szwajcarskim. Na rynku można spotkać wiele podróbek oscypka, dlatego oryginalny wyrób można spróbować wyłącznie na Podhalu i to tylko w określonych miesiącach, w których jest wyrabiany. Wynika to z faktu, iż na produkcję zaledwie jednego oscypka potrzeba świeżego mleka aż od 30 owiec.

Oscypek wyróżnia się intensywnym smakiem i aromatem oraz delikatną konsystencją. Można go podawać w wielu formach – świeżego, grillowanego czy podawanego jako dodatek do różnych potraw. Szczególnie popularny jest grillowany oscypek z sosem z żurawiny.

oscypek

Placek po zbójnicku

Placki ziemniaczane to jedne z ulubionych dań z ziemniaków wśród Polaków. A placek po zbójnicku to jego najlepsza wersja! W Szczawnicy serwowane są z pysznym gulaszem wieprzowym, kwaśną śmietaną, ogórkami kiszonymi i mixem serów podhalańskich. To syte danie będzie idealnym zwieńczeniem aktywnego dnia spędzonego na stoku czy szlaku górskim.

Pstrąg

Dla osób, które lubią ryby w każdej postaci, polecamy zwłaszcza pstrągi hodowane w regionie Pienin. Doskonałe warunki hodowlane sprawiają, że podawane tu pstrągi są wyjątkowo delikatne i pyszne. Zazwyczaj można tu zjeść pstrąga pieczonego podawanego z ziemniakami opiekanymi, z dodatkiem warzyw lub lekkiego sosu. To świetna odmiana od klasycznych dań mięsnych i dobry wybór dla miłośników zdrowej kuchni.

Co po jedzeniu?

Po wyśmienitym obiedzie z pewnością zyskamy siły, aby odwiedzić najciekawsze miejsca w Szczawnicy i okolicach. Co warto zobaczyć, będąc tu na urlopie? Szczawnica posiada doskonałą lokalizację dla miłośników górskich wycieczek, aktywności sportowych czy zwiedzania.

Górskie wycieczki

W pobliżu Szczawnicy znajduje się Pieniński Park Narodowy, przełom Dunajca i wiele malowniczych tras turystycznych pieszych i rowerowych. Można nimi dotrzeć do różnych atrakcyjnych miejsc, między innymi pasma Radziejowej, szczytów Małych Pienin – Rabsztyny i Wysokiej, a także najważniejszych szczytów Pienin, Sokolicy i Trzech Koron.

Rafting na Dunajcu

Dla miłośników bardziej ekstremalnych przeżyć polecamy Rafting na Dunajcu. Jest to spływ Dunajcem na pontonach na trasie Sromowce Wyżne – Szczawnica. Podczas raftingu uczestnicy biorą aktywny udział w spływie, co gwarantuje doskonałą dawkę adrenaliny, ale i świetnej zabawy. Co istotne, rafting na Dunajcu jest propozycją nie tylko dla doświadczonych osób, ale także tych, które chcą po raz pierwszy spróbować swoich sił i rozpocząć przygodę ze spływami rzecznymi.

Zamek w Czorsztynie

Będąc w Szczawnicy, warto też poświęcić trochę czasu na poznanie historii jej okolicy poprzez zwiedzenie najciekawszych zabytków. Jednym z nich jest Zamek w Czorsztynie. Są to ruiny gotyckiego zamku położone nad Dunajcem, na wzgórzu tuż przy granicy Pienińskiego Parku Narodowego.

Został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego i pełnił funkcję warowni granicznej w celu ochrony szlaku handlowego z Krakowa do Budy. Stanowił też zaporę przed kolonizacją węgierską. W zamku rezydowali starości, a także słynny rycerz Zawisza Czarny. Na temat Zamku w Czorsztynie krąży wiele legend, między innymi o skarbie ukrytym w jego wnętrzu czy różnych niewyjaśnionych sytuacjach, co czyni go jedną z najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych.

Zamek w Czorsztynie

Zadbaj o nocleg

Pyszne jedzenie i ciekawe atrakcje turystyczne dopełni odpowiedni nocleg w Szczawnicy. Pensjonat Czarda zapewnia komfortowy nocleg z wyżywieniem w świetnej lokalizacji i bardzo dobrej cenie. Oferujemy kameralną atmosferę, doskonałe położenie w strategicznym miejscu, smaczne, domowe i regionalne posiłki serwowane w restauracji znajdującej się na terenie pensjonatu oraz przytulnie urządzone pokoje. Wybierając pobyt w Pensjonacie Czarda w Szczawnicy możesz liczyć na idealny wypoczynek.