Trasy rowerowe w Szczawnicy

Szczawnica, niewielka, urokliwa miejscowość położona w bajkowych Pieninach, to idealny kierunek zarówno dla wielbicieli pieszych wędrówek, jak i... Dwóch kółek! Liczne trasy rowerowe o zróżnicowanym stopniu trudności, w dodatku biegnące przez malownicze góry, sprawiają, że to małe miasteczko na południu Polski jest wymarzonym miejscem dla fanów turystyki rowerowej.

Jeśli więc planujesz aktywne wakacje na swoim jednośladzie, Szczawnica będzie do tego idealnym miejscem. A z tego artykułu dowiesz się, jak zaplanować swoją rowerową przygodę!

Trasa Pieniny – Przełom Dunajca

Ta trasa ma dwa warianty, na szczęście w obu przypadkach można podziwiać przełom Dunajca. Pierwsza, nieco bardziej ambitna opcja obejmuje jeden podjazd asfaltem, który jednak nie powinien być wyzwaniem dla bardziej doświadczonych rowerzystów. Drugi szlak jest nieco łatwiejszy, idealny na aktywne niedzielne popołudnie z rodziną.

Trasa zaczyna się w Szczawnicy, gdzie możesz zaparkować w pobliżu rzeki Dunajec. Droga prowadzi czerwonym szlakiem, początkowo wybrukowana jest kostką, następnie przechodzi w asfalt, a później w żwir. Szlak jest bardzo spokojny, a w trakcie przejażdżki możesz podziwiać piękne widoki.

Drogą dojedziesz do Czerwonego Klasztoru, w którym możesz zdecydować, czy chcesz wrócić tą samą trasą, lub też wybrać nieco bardziej wymagający wariant. Trudniejsza trasa ma około 32 km, a w trakcie trzeba pokonać około 4 km pod górkę o około 12 stopniach nachylenia. Warto jednak podjąć to wyzwanie, bo w trakcie możesz podziwiać malownicze widoki na Tatry.

Jednak niezależnie od wyboru, podczas wycieczki z pewnością nie zabraknie przepięknych pejzaży!

Trasa Sromowce Niżne – Szczawnica

Trasa rowerowa ze Sromowców Niżnych do Szczawnicy to przepiękny szlak, który z pewnością oczaruje każdego miłośnika rowerowych przejażdżek. Droga rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych obok rzeki Dunajec, skąd roztacza się cudowny widok na zielone Pieniny.

Trasa biegnie wzdłuż rzeki, dzięki czemu podczas przejażdżki będzie Ci towarzyszyć czarowna sceneria, złożona z klifów i ciekawych formacji skalnych. Szczególnie malowniczy jest kawałek pomiędzy Sromowcami a Szczawnicą, z którego widać majestatyczne skalne wieże i bujną roślinność.

Ta trasa jest odpowiednia dla rowerzystów na wszystkich poziomach zaawansowania, w tym również dla rodziców z dziećmi. To świetny wybór, jeśli chcesz rozkochać swoje pociechy w Pieninach!

jazda rowerem na szlaku

Dookoła jeziora Czorsztyńskiego

Jezioro Czorsztyńskie to bez wątpienia obowiązkowy punkt na mapie Pienin. Ale czy wiesz, że możesz objechać je rowerem? Malownicza trasa okalająca zbiornik gwarantuje cudowną scenerię i wspaniałe górskie pejzaże.

Szlak biegnie przez niewielkie wioski, dzięki czemu możesz przyjrzeć się lokalnej architekturze i lepiej poznać ciekawą kulturę tego wyjątkowego regionu. Wzdłuż drogi nie brakuje również ważnych zabytków, takich jaki niedzicki Zamek, więc możesz połączyć przejażdżkę ze zwiedzaniem.

Trasa nie jest specjalnie wymagająca i poradzą sobie z nią nawet mniej doświadczeni rowerzyści. Z pewnością warto zdecydować się na taką wycieczkę! Przejażdżka wokół Jeziora Czorsztyńskiego to nie tylko doskonały sposób na spędzenie kilku chwil w otoczeniu przyrody, lecz również fantastyczna i pouczająca przygoda, która na długo zapada w pamięć.

Trasa Szczawnica – Czerwony Klasztor

Spośród wszystkich opisanych tras droga ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru jest chyba najłatwiejszą. Cały szlak można przejechać słynną Drogą Pienińską, co oznacza, że przebiega on po równym asfalcie. W trakcie przejażdżki nie ma żadnych stromych podjazdów czy wymagających wzniesień, więc jest to fantastyczny sposób na relaks. Zwłaszcza że w trakcie będą Ci towarzyszyć piękne widoki na Pieniny i przełom Dunajca.

Po dojechaniu do Czerwonego Klasztoru warto zatrzymać się tam na pyszne lokalne jedzenie i chłodne napoje, a przy okazji zwiedzić tę piękną miejscowość.

Trasy z Krościenka nad Dunajcem

Jeśli szukasz dobrej bazy wypadowej na wycieczki jednośladem, zwróć uwagę na Krościenko nad Dunajcem. To właśnie w tej niewielkiej miejscowości znajdziesz liczne szlaki stworzone z myślą wielbicielach turystyki rowerowej.

W Krościenku swój początek ma aż osiem tras o bardzo zróżnicowanym stopniu trudności. Początkujący rowerzyści mogą na przykład wybrać się na przejażdżkę trasą Dunajec bei, zaczynającą się w Krościenku a kończącą obok Spływu Dunajca.

Nieco bardziej zaawansowani podróżnicy mogą wybrać trasę Most, która kończy się na zabytkowym rynku cudnego Starego Sącza.

Z kolei zaawansowani podróżnicy mogą podjąć się wyzwania, jakim jest szlak “Sunset on the Way” do Niedzicy. Wymagające 80 km w pełni rekompensują piękne widoki po drodze!

Jak widzisz, Pieniny to doskonały kierunek dla każdego, niezależnie od pory roku, a jeśli marzysz o aktywnym wypoczynku i rowerowych przejażdżkach, zdecydowanie warto dać im szansę! W tych pięknych górach znajdziesz nie tylko malownicze widoki, lecz również liczne trasy dostosowane do potrzeb turystów w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności. Zapraszamy!

 

Sprawdź również inne atrakcje turystyczne w Szczawnicy.