Najpopularniejsze szlaki w Pieninach

Czy wiesz, że Pieniny uznawane są za najpiękniejsze góry w Polsce? To niewielkie pasmo oferuje bardzo zróżnicowane pod kątem trudności szlaki, cudowne krajobrazy oraz liczne dodatkowe atrakcje. Dodatkowo duży wybór tras sprawia, że są idealnymi górami i dla początkujących, i dla zaawansowanych piechurów. Od jakich szlaków warto zacząć przygodę z Pieninami?

Idealna trasa dla początkujących - odkryj Czerwony Klasztor!

Każdy turysta odwiedzający Pieniny powinien koniecznie pokonać Drogę Pienińską, czyli malowniczą trasę biegnącą wzdłuż Dunajca. Przy czym słowo "pokonać" jest tutaj użyte raczej na wyrost, ponieważ Droga Pienińska to asfaltowy trakt, idealny do spacerów i wypraw rowerowych. Trasa nie jest długa, ponieważ liczy 9 kilometrów, a fakt, że jest w miarę płaska sprawia, że bez problemu poradzą sobie z nią nawet rodzice z małymi dziećmi podróżującymi w wózku czy przyczepce rowerowej. 

Droga Pienińska zaczyna się w Szczawnicy, a kończy we wspomnianym Czerwonym Klasztorze, gdzie warto zatrzymać się na pyszne knedliczki i wyborne słowackie piwo. Tym, co sprawia, że szlak jest wyjątkowo atrakcyjny, jest Dunajec po jednej i góry po drugiej stronie. W trakcie spaceru atrakcją dla dzieciaków z pewnością będą spływające rzeką tratwy flisackie!

Trzy Korony - najsławniejszy szczyt Pienin

Trzy Korony, pieszczotliwie zwane przez miejscowych Chuda Kaśka, Gruba Baśka i Włochata Maryśka, to najsławniejszy Szczyt Pienin. O jego popularności najlepiej świadczy to, że w sezonie trzeba czekać na wejście w kolejce!

Na Trzy Korony warto wejść od strony wsi Sromowce Niżne. Ta trasa gwarantuje niezapomniane widoki, a także prowadzi przez piękny wapienny Wąwóz Szopka oraz Przełęcz Szopczańską. Podejście na Trzy Korony nie jest trudne, dlatego przy okazji tej trasy można odwiedzić też Sokolicę, na której można zobaczyć fragment sławnej sosny, a także odbić kawałek w stronę Góry Parkowej, gdzie mieszczą się ruiny Zamku Pienińskiego oraz kapliczka Świętej Kingi.

W sezonie letnim wejście na Trzy Pieniny kosztuje 5 zł za cały bilet i 2,50 zł za bilet ulgowy. W ciągu tego samego dnia wejściówkę można wykorzystać również na Sokolicy.

Wąwóz Homole - największa atrakcja Pienińskiego Parku Narodowego

Wąwóz Homole mieści się w Małych Pieninach, we wsi Jaworki, niedaleko Szczawnicy. Swoją popularność zyskał dzięki fantastycznym formacjom skalnym, które powstały w jego wapiennych ścianach. Dodatkowo dnem wąwozu płynie potok Kamionka. Wszystkie te elementy sprawiają, że Wąwóz Homole uznawany jest za jeden z najbardziej malowniczych wąwozów w Polsce!

Co więcej, trasa prowadząca do Wąwozu Homole jest stosunkowo łatwa i krótka, więc nie sprawi problemu nawet nieco młodszym dzieciakom. Szlak do Wąwozu Homole zaczyna się we wsi Jaworki, a jeśli brakuje nam wyzwań, z tego miejsca możemy pokusić się o wejście na Wysoką, najwyższy szczyt Pienin.

Podczas wyprawy w Pieniny warto zdecydować się na nocleg w Szczawnicy. Doskonałym wyborem będzie pensjonat lub gospodarstwo agroturystyczne dogodnie ulokowane wzdłuż promenady przy rzece Grajcarek.